Etsi
  • Teatterikoulu

Kesä! Lukuvuosi lähenee loppuaan!

Päivitetty: 10. touko 2019

Teatterikoulun ensimmäinen lukuvuosi teatteritaiteen perusopetuksen tarjoajana lähenee loppuaan. Kesäkuussa jatkamme vielä kesäteatterileireillä, joille on kummallekin muutama paikka vapaana (3-7.6 iältään noin 7-11-vuotiaat ja 10-14.6 iältään noin 12-16-vuotiaat). Leireille voi ilmoittautua linkin Kevät 2019 kautta.


Ensimmäisenä ryhmistä lukuvuoden työn päättävät varhaiskasvatuksen Menninkäiset ja Teatterimuskari, sekä Sirkusteatteri, jotka juhlivat läheisten läsnäollessa lauantaina 11.5.2019 koululla satujen merkeissä. 🧚🏽‍♂️


Seuraavaksi meille tarjoaa pienimuotoista viihdepläjäystä Villikkoryhmä, joka päättää lukuvuoden taipaleensa kesäteatterilla 3.6.2019 kello 18. Esitykseen kutsutaan esiintyjien läheiset ja kaikki, joita ensimmäisen vuoden ihanien Villikoiden demon katsominen innostaa! Esitykseen ei tarvitse ilmoittautua, paikan Puotilan Kartanon kupeessa olevalle kesäteatterille saa vain ilmestyä. 🌞


Vimma-ryhmä tarjoaa kenraaliharjoituksen tynkää Stoan uuden aukion lavalla 20.5.2019 improvisaatioiloittelun merkeissä kello 19 ja päättää lukuvuoden samoissa merkeissä kesäteatterilla 6.6.2019 kello 18. ✌️


Lokki-ryhmä esittää devising- ja improvisaatitekniikoilla luotua teostaan Espanjassa on kaikki paremmin kesäkuussa neljänä eri kertana. Ensi-ilta on 9.6.2019 iltapäivänäytös. Lokki-ryhmän esityksiin myydään 5 € tukilippuja teatterikoulun sivuilla, mutta katsomaan saa tulla myös, vaikka taskunpohja ammottaisi tyhjyyttään. 🙏


Lukuvuosi on ollut ilontäyteinen ja vauhdikas! Syksyllä teimme yhteistyötä Peanuts- kuvausjärjestelytoimiston kanssa. Peanuts saapui kuvaamaan mahdollisiin mainosrooleihin osallistujia koulullemme. Osallistujia oli runsaasti ja roolejakin on jo kuultu saataneen. Joulukuussa teimme videojoulukalenterin ja julkaisimme Spotifyssa itse tekemämme joululaulun Joulun koti, vierailimme Attendossa viemässä joulumieltä asiakkaille ja pidimme demoja läheisille ja nyt keväällä esiinnymme kahta kauheammin lukuvuoden päättyessä. Maaliskuussa teimme vielä yhteistyötä Suomen Roolituspalvelun kanssa, joka tuli koekuvaamaan monologin harjoittaneita osallistujia koulullemme. Kovasti saivat kehuja, taitavat oppilaat! 🤩


Myös aikuisia hemmoteltiin improvisaatiolla, klovnerialla ja aikuisten ja nuorten ainutlaatuisella yhteisellä Lokki-ryhmällä 💕


Jokainen ryhmä on ollut aivan omanlaisensa ja tuottanut niin osallistujilleen, kuin ohjaajilleen valtavasti oppimisen iloa ihmisyyden jakamisen kautta. Teatterityössä ja draamakasvatuksessa meistä jokainen on painoarvoltaan tuhatkiloinen ja jokainen kelpaa juuri sellaisena, kuin mikä sillä hetkellä sattuu olemaan. Havaittavaa onkin ollut oppilaiden sitoutuneisuus ja vahva halu kehittyä sellaisessa roolityössä - ihmistyössä - joita teatterissa kovasti tarvitaan. 👌 Ilon kautta!


Lukuvuodelle 2019-2020 otetaan ilmoittautumisia vastaan. Teatterikoulu aloittaa myös yhteistyön ainakin kahden ala-asteen oppilaitoksen kanssa ja toiseen ovatkin ryhmät jo hyvää vauhtia lähes täyttyneet. Ryhmiin voi ilmoittautua info@puotilanteatterikoulu.com


IHANAA KESÄN ODOTUSTA!
51 katselukertaa0 kommenttia

Viimeisimmät päivitykset

Katso kaikki

+358 40 674 4434

info@puotilanteatterikoulu.com

Rusthollarinkuja 2, 00910 Helsinki

©2018 by Puotilan Teatterikoulu. Proudly created with Wix.com